http://archaikum.cz/ren_dhark/lexikon/rd_lexikon_p.php
[ Archaikum.cz > Ren Dhark > Lexikon > Informace o vesmíru Rena Dharka - lexikon: P ]

Informace o vesmíru Rena Dharka - lexikon: P

hledání v lexikonu:


phanten - aktivací F-viru váže v těle kyborga veškeré plyny a tekutiny. Phanten modus je nepostradatelný pro činnosti, které by normální lidský organismus nevydržel. Může být soustavně udržován jen devět dnů a šest hodin, poté virus vyvolá bleskově se šířící rakovinu.
[I/9], [II/13]

phanten úložiště - zásoba neaktivního F- nebo phanten viru v těle kyborga.

phanten virus tato položka slouží pouze jako rozcestník
viz F-virus

pilot Blesku - pomocí myšlenkového řízení je teoreticky každý člověk schopný letět s Bleskem. Všichni stálí členové posádky POINT OF jsou navíc poučeni o jejich ovládání. Existují ale i tři tucty posádek, které v roce 2051 představovaly piloty průzkumných raketoplánů GALAXY a v současné době jsou určeni jako stálé posádky Blesků. Patří k nim Ray Dafner, Dressler, Kartek, Protter, Mike Doraner, Larry Fongheiser, Ian Kaplan, Harold Kucks, Ed Marlette, Arly Scott, Amye Shivaa, Jack Stout, Bob Sylum, Hans Vultejus, Rul Warren, Petr Voncev a Kenneth Wouldt (více viz jejich záznamy).

piraňa - obojživelník velký jako dospělý vlčák žijící na Hope. Shodnost pojmenování s pozemským protějškem není náhodná a vztahuje se na identické zvyklosti.
[I/1]

planetární třída - rozměrová třída ukořistěných Giantských lodí. Křižník o průměru 400 m s posádkou 200 osob. Lodi této třídy jsou obvykle nazývány podle slunečních soustav, např. COL.
[I/5]

plastit - nebezpečná a nestálá plastická výbušnina.
[I/1], [I/2]

Player's Inn - jedna z hospod Rega Matcherse v Cattanu. V letech 2051/2052 místo srazů dřívějších sympatizantů Rocca.
[I/3]

plutiny - označení pro asteroidy v Kuiperově pásu. Více viz cs.wikipedia.org/wiki/Plutino.
[I/6]

Pluto (Sol IX) - nejzazší planeta Slunečního systému. Průměr 2'250 km. Doba oběhu 247.7 pozemských let. Sklon k ekliptice 17.2°. Malý měsíc Chárón obíhá ve vzdálenosti zhruba 20'000 km. V polárních oblastech existují od roku 2051 dva radiolokátory s posádkou 2'000 osob kontrolující soustavu a okolí. Třetí stanice zůstává po invazi Giantů nedokončená. Na podzim 2057 je Pluto nejzazší pevností Sluneční soustavy. Velitelem je Paul de Grasse.
[I/3], [I/4], [II/1]

POINT OF - [další informace jsou v tématech POINT OFMASOL] - jméno nedokončené prstencové lodi, kterou v září 2051 objevil Ren Dharkjeskynním systému na Deluge. Vnější průměr 180 m, vnitřní 110 m, tloušťka prstence 35 m. Po přistání loď obvykle spočívá na 45 párech teleskopických nohou.
Křest provedl Petr Voncev, který loď označil jako »POINT OF INTERROGATION - vlajková loď 1. vesmírné eskadry Hope«; výraz pochází ze staré anglicko-německé překladové příručky z poloviny 20. století a znamená »otazník«.
Po několikaměsíční práci je loď dokončena a v dubnu 2052 startuje ke svému prvnímu letu k Zemi.
V průběhu let se objevují různé vlastnosti a schopnosti této lodi, která je zvláštním výtvorem Tajemných MargunaSola.
V únoru 2058 doplní loď zásoby tofiritu a poprvé od svého dokončení tak pracuje na plný výkon.
V březnu 2059 jsou pod vedením Arca Doorna vestavěny generátory pro kompaktní štít (KFS).
Další informace o vybavení lodi viz pojmy bifer, Blesk, Checkmaster, gringer, hvězdné sání, hy-kon, intervalové pole, jehlový paprsek/oheň, Mix-1, Mix-2, Mix-3, Mix-4, modrý/čerchovaný paprsek, myšlenkové řízení, obrazová koule, prachový/olivový paprsek, SLE, transiční pohon a unital.

posádka (2059):


[I/1]+

prachový/olivový paprsek - zbraň Tajemných (nebo Worgunů). Olivově zelený paprsek rozkládající anorganické látky na prach. U lidí má slabě paralyzující účinek. Například Amfiové netrpí žádnými vedlejšímy účinky.
Roku 2059 objeví Vonnock, že prachový paprsek může zničit nanopočítače Qoornů.
Pojmenování Worgunů pro prachový paprsek je megon.
[I/2], [S20]

průmyslový dóm - podzemní zařízení Tajemných na kontinentu Deluge na Hope pokrývající plochu 900 km2. Součástí je i jeskyně prstencové lodi, ve které byla v srpnu 2051 objevena nedokončená POINT OF.
Po zničení Cattanu na jaře 2053 je dóm střediskem lidské aktivity na Hope.
8. listopadu 2057 přečká zařízení díky aktivovanému intervalovému poli Bílý záblesk bez poškození.
[I/2], [I/7], [II/2]

nahoru nahoru

Tento soubor byl naposledy změněn dne 31.5.2008 v 23:02:37
rsc@email.cz © rsc 2000 - 2024

TOPlist