http://archaikum.cz/gc/geocaching.php
[ Archaikum.cz > GPS a geocaching > GPS a geocaching ]

GPS a geocaching

 

GPS přístroje používám už několik let (při mojí práci to je pokud ne nezbytnost, tak rozhodně výrazné usnadnění (i když ne samospasitelné, jak by si někdo mohl myslet)), ale ke geocachingu a vyhledávání bodů pomocí GPS obecně jsem se dostal až na podzim roku 2007, kdy jsem si pořídil svůj první mobilní telefon (přesněji MDA, ve kterém je to telefonování spíš jako doplňková funkce). Sice jsem do té doby měl něco málo přes dva roky telefon služební, ale tenhle byl první, který jsem si pořídil sám. Pokroku jsem odolával docela dlouho :)
GPS jsem si nepořizoval jen kvůli geocachingu, ale i kvůli práci - tehdejší pracovní GPS (Ashtech ProMark 2) sice určila bod s milimetrovou přesností, ale měla prakticky nepoužitelnou mapu ČR (pár velkých měst a řek, takže pro turistiku mic moc a navíc její cena byla řádově vyšší než u běžných turistických GPS, takže případné poškození nebo ztráta na soukromém výletě by mohlo představovat určitý „problém“) a nahrávat do ní body také nebylo nic moc.
Také takové hledání trigonometrických a zhušťovacích bodů podle jejich místopisů (které občas moc neodpovídají, protože se okolí bodu změnilo) a oficiálních přehledek občas není úplně triviální věc. V přehledce dostupné na internetu nejsou zakresleny přidružené body a podkladová mapa není moc podrobná, takže najít schůdnou přístupovou cestu může být celkem náročné. Nemluvě o případech, kdy se ven vyrazí narychlo bez předchozí důkladné přípravy a nějaký takovýto bod se hledá až dodatečně (nebo je někde uprostřed lesů a polí). Takhle není problém mít kompletní body z několika triangulačních listů (nebo i celé ČR) neustále po ruce (s možností jejich zobrazení v různých mapách) včetně navigace k nim.
V létě 2012 jsem si pořídil samostatnou turistickou GPS Garmin Oregon 450. Tomu předcházelo to, že jsem po několika letech spokojeného používání vlastního telefonu s Windows Mobile 6.1 dostal nový telefon s Androidem. OziExplorer na který jsem byl při hledání zvyklý je pro tuto platformu stále v alfaverzi, takže mi v něm chybí spousta věcí a navíc se mi u tohoto konkrétního modelu nepodařilo vypnout statickou navigaci.
Přechodu na Garmin jsem se bránil spoustu let. Přijde mi, že po softwarové stránce jsou jejich turistické GPS nedořešené (přitom by nestačilo zase tak moc), překreslování mapy není moc svižné a správa bodů neexistuje, ale pro ostatní výrobce jsme divoký východ, takže je problém pro ně sehnat rozumné mapy. A tak jsem nakonec i přes veškerý odpor u Garminu skončil...
Začátky byly trochu náročnější, ale postupně jsem si i zvyknul (výdrž baterie je oproti telefonu opravdu příjemná) a tak nějak se naučil používat formáty GPX a GPI (POI)...

  • geocaching.com
    nebo personalizovaná verze
  • waymarking.com
  • drunners.de
  • Po různém experimentování se mi osvědčil tento postup:
    trigonometrické a zhušťovací body (pro jejich zakládání v příslušné kategorii na waymarking.com)

    geocaching

     

    nahoru nahoru

    Tento soubor byl naposledy změněn dne 2.2.2014 v 16:16:55
    rsc@email.cz © rsc 2000 - 2024

    TOPlist