http://archaikum.cz/gc/garmin.php | |
[ Archaikum.cz > GPS a geocaching > Garmin ] |
GPS Garmin Oregon 450 jsem si pořídil tak trochu z donucení díky tomu, že nový pracovní telefon se mi ovládal opravdu mizerně (na tom se nic nezměnilo, na ťukání prsty má prostě moc malý displej a nepodařilo se mi sehnat vhodný stylus) a OziExplorer na který jsem byl zvyklý se mi ve verzi pro Android moc nelíbil (i po dvou letech je jen v alfaverzi a je to znát).
Přemýšlel jsem tehdy i o jiných modelových řadách, kde se mi třeba u eTrex líbila podpora GLONASS, ale všechny mají menší displej, což mě odrazovalo (telefon s dotykovým displejem jsem v té době měl už spoustu let, takže jsem měl celkem dobrou představu o tom, co bych chtěl). Navíc ani v ceně nebyl zase takový rozdíl, i když sdílím názor, že díky prakticky neexistující konkurenci jsou výrobky značky Garmin poněkud předražené. Oproti mobilnímu telefonu je výkon těchto přístrojů poněkud slabý (a to mají firmware optimalizované na daný hardware) a rozdíl je vlastně jen ve fyzické odolnosti, která je ale daná jen silnějším plastem tvořícím obal. Ale právě ta odolnost (jeden telefon mi zničil liják - tehdy na mě doslova nezůstala nit suchá) a možnost výměny baterií se mi líbily...
Alespoň teoreticky jsem Oregon znal z diskusí na geocaching.cz, takže jsem dopředu věděl, že překlad rozhraní do češtiny není nic moc a výchozí vzhled mapy také za moc nestojí. S obojím ale naštěstí není problém něco udělat, což už se bohužel nedá říci o správě Waypointů...
Geocaching
Pro práci s kešemi se mi porůzných pokusech osvědčilo ukládat do formátu GPX jen vlastní keše (a jejich případné Final Waypointy - omezení na 5000 keší je poněkud limitující) a vše ostatní ukládat jako POI (formát GPI), které prakticky nejsou počtem nijak omezeny (jediná jejich nevýhoda pro mě je, že se nedají označit jako nalezené).
Přesněji - jako GPX běžně exportuji oblast ve které se obvykle pohybuji (plus nějaký ten dostatečný přesah a vynechání Prahy) a jako POI pak kompletní Středočeský kraj a Prahu. Pro případné výlety jinam si pak dělám zvláštní exporty.
Pro správu keší používám GSAK (GeoGet mi prostě nějak nesedne, i když se mi líbí spousta věcí, které umí) a makra pro exporty do GPX a POI jsem si napsal sám, žádné z těch co jsem našel mi plně nevyhovovalo (je vždycky příjemnější mít nástroj přesně podle svých potřeb - zvlášť když jeho vytvoření a pozdější vylepšování je docela zábavná věc)...
Waymarking
Z určitých důvodů mě zajímá převážně kategorie Czech Geodetic Points. Jako POI mám proto v GPS uloženy všechny aktuálně nezaložené trigonometrické, tíhové a geodynamické body v ČR. Zároveň mám ale nahranou i kompletní databází včetně zhušťovacích a přidružených bodů, které ale mají přiřazenu 1px ikonu, takže na displeji v podstatě nejsou vidět, ale v případě potřeby je není problém najít přes uživatelské POI
Čeština pro Oregon 450/550
Originální čeština za moc nestojí. Některé texty nedávají moc smysl a použitá terminologie moc neodpovídá té, která se ustálila v geocachingu. Naštěstí ale v podstatě jde o textový soubor, takže není problém si jí upravit podle svých potřeb. Jen je tomu potřeba chvilku věnovat.
Na internetu se proto dá najít několik různých neoficiálních překladů. Z těch jsem i vycházel, ale také jsem si je ještě různě upravil, protože velikosti keší mám raději v angličtině, co je stopa a co trasa si nepamatuji dodnes (takže používám termíny Trace a Route) a tak podobně. Každopádně kdyby měl někdo zájem, tak moje verze je ke stažení zde:
čeština pro Oregon 450/550 (40.00 KB) [poslední aktualizace 20.1.2014]
Vzhled mapy
Dokud to nezkusíš, tak ti vzhled map pro GPS Garmin asi nepřijde nijak zvláštní. Skutečnost je ale taková, že ony mapy obsahují spoustu prvků které nejsou vidět ať už proto, že jejich zobrazení je vypnuté, nebo kvůli tomu, že daný prvek má stejný vzhled jako mnoho jiných prvků. Nastavení vzhledu mapy je uloženo v souboru s příponou TYP, na jehož úpravy existuje několik programů (např. TYPViewer). A samozřejmě i v tomto případě se dají upravené TYP soubory najít na internetu. Je ale potřeba upozornit, že každý TYP soubor je vázaný na určitou mapu, takže ten co fungoval u TOPO Czech 2012 nebude u verze 2013 nic platný (pokud ho tedy neupravíš).
Začínal jsem s mapou TOPO Czech 2012 a už vůbec netuším, který z několika dostupných alternativních TYP souborů jsem nakonec použil. Každopádně se mi ale líbil a byl jsem s upraveným vzhledem mapy spokojený.
Po vydání mapy TOPO Czech 2013 jsem jí vyzkoušel, ale vypnutí routování po silnicích vyšších tříd mě od jejího používání rychle odradilo (stejně jako mnoho dalších - pokud mi to místo dvacetiminutové trasy po dálnici nabídne dvouhodinový výlet po okreskách, tak je něco špatně. Navíc v mém okolí tam nebylo zase tak moc změn). O pár měsíců později ale naštěstí vyšla verze, která tuto nemilou "vlastnost" odstranila. Alternativních TYP souborů se ale objevilo tak nějak míň a žádný se mi nelíbil tak jako ten z verze 2012, takže jsem u ní pořád zůstával.
O Vánocích jsem měl ale čas, takže jsem zase jednou trochu experimentoval a nakonec jsem použil TYP soubor, který vytvořil Geby (HaLuMa). Spoustu věcí jsem v něm ale nahradil prvky z TYP souborů několika další autorů nebo z úplně jiných map (přesně podle věty každý opisuje od každého) a nakonec jsem provedl i svoje vlastní úpravy.
Pokud si ho chceš vyzkoušet, odkaz ke stažení je zde:
TYP soubor pro mapu TOPO Czech PRO 2013 (28.18 KB) [poslední aktualizace 4.2.2014]
historie verzí:
TYP soubor pro mapu TOPO Czech PRO 2015 (390.96 KB) [poslední aktualizace 16.3.2015]
- vzhled je stejný jako u verze 2013
- postup instalace je popsán uvnitř
historie verzí: